Opublikowany przez: Monika C. 2019-05-20 16:23:23
Autor zdjęcia/źródło: 8 miesiąc dziecka @Background photo created by v.ivash - www.freepik.com
Często zastanawiasz się czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Na pewno sprawdzasz to podczas regularnych wizyt u lekarza, ale nie zaszkodzi wiedzieć na co zwracać uwagę na co dzień. Teraz twoje dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, ale ze względów bezpieczeństwa wymaga bacznej uwagi. Kiedy siedzi, widzi znacznie więcej i sięga dalej, także trochę wyżej – po przedmioty, które do tej pory były poza zasięgiem.
W 8 miesiącu maluch radzi już sobie całkiem niezłe siedząc. Potrafi wytrzymać w tej pozycji, bez podparcia kilka minut. Czasem zdarzają się jeszcze upadki, ale to i tak ogromny postęp w rozwoju. Dziecko świetnie radzie sobie w spacerówce i krzesełku do karmienia. Świat jest znacznie ciekawszy z tej perspektywy, a leżenie przydaje się tylko podczas spania. 8 miesięczne dziecko doskonale opanowało już turlanie się i sięganie po zabawki znajdujące się w niewielkiej odległości. Maluch podejmuje już też pierwsze próby przemieszczania się poprzez raczkowanie lub pełzanie – ten ruch potrafi być równie skuteczny. W zasięgu ręki może już być obrus lub dłuższa narzuta. Dlatego rodzice pamiętajcie o zapewnieniu maluchowi maksimum bezpieczeństwa! W 8 miesiącu życia dziecko zaczyna zauważać skutki niektórych czynności. Ulubioną zabawą staje się teraz upuszczanie zabawki na podłogę i obserwowanie co się z nią dzieje oraz nasłuchiwanie odgłosów kiedy upada. Okazuje się, że upuszczony przedmiot nie znika... W tym wieku dziecko rozwija zdolność chwytania przedmiotów wykorzystując kciuk, palec wskazujący oraz środkowy. Przydaje się to nie tylko podczas zabawy, ale i jedzenia – można zacząć dawać maluchowi do rączki ugotowany, miękki kawałek warzywa lub chrupkę i pozwolić na samodzielne jedzenie. Potrafi także samodzielnie napić się z kubka niekapka.
Rodzice – schowajcie wszystkie ostre przedmioty, które znajdują się w zasięgu rączek, włóżcie zaślepki do gniazd elektrycznych. Załóżcie również blokady do szuflad i szafek kuchennych. Usuńcie z podłogi rośliny doniczkowe – niektóre z nich i ziemia, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla malucha. Dziecko poznaje otaczający świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi – sprawdzajcie dokładnie wszystkie nowe zabawki czy nie mają ruchomych małych elementów, którymi łatwo się udławić. Teraz należy dbać o czyste podłogi – wszystkie paprochy, resztki z jedzenia itp. najpewniej wylądują w buzi (nie mówimy tu o sterylnej czystości). Pamiętajmy jednak by do czystości i porządku w domu podchodzić zdroworozsądkowo. Dzieci po prostu trzeba pilnować...
W tym wieku pojawia się zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego, czyli wspomniana wcześniej zabawa z upuszczaniem przedmiotów i obserwowaniem co się z nimi dalej dzieje. W tym wieku nabiera znaczenia mimika dziecka – teraz już poznasz emocje dziecka – czy jest zadowolone, zaciekawione czy może się boi lub wstydzi. W tym wieku dziecko bowiem zaczyna odczuwać zawstydzenie. Może się to wiązać z płaczliwością w niektórych, niekomfortowych dla malucha sytuacjach lub świadomym wycofywaniem. Teraz też dziecko potrafi już odróżniać dźwięki rozmowy od innych i zaczyna modulować swój głos, zmieniając tonacje lub głośność. Często tez reaguje już na swoje imię. W 8 miesiącu życia dziecko zaczyna rozumieć, że wychodząca z pokoju mama nie znika na zawsze. Oczywiście brak mamy często jeszcze może się spotkać się z wielkim sprzeciwem, ale warto zacząć uczyć malucha świadomego rozstawania się i powrotów. Pojawiają się już tez świadomie wykonywane gesty, np. podnoszenie rączek gdy chce żeby go wziąć na ręce, lub odpychania kiedy coś mu nie pasuje. Uczymy się także robić „pa pa” i machać rączką. Maluch umie też przytulać misia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.